Darmowe narzędzia do tworzenia infografik
Infografiki - atrakcyjna forma prezentacji treści
Infografiki to jedna z dróg do pozyskania wysokiej jakości linków przychodzących z wielu źródeł. Czynnikami odpowiedzialnymi za sukces (zdobycie dużej ilości dobrych linków, wysoka liczba udostępnień) są pomysł i wykonanie. Ciekawy temat i i interesujące dane przedstawione na infografice mogą nie zrobić szału w sieci, jeżeli wykonanie będzie nieczytelne i nieestetyczne. Podobnie, jeżeli nasza infografika będzie pełna wodotrysków, ale jej temat nudny, nieciekawy lub przygotowany w sposób nierzetelny - wtedy również nie odniesiemy sukcesu. Zakładając, że mamy już gotowy temat i zebrane dane źródłowe, pozostaje nam wykonanie infografiki. Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań:
-
zlecenie wykonania infografiki freelancerom
-
zlecenie wykonania infografiki profesjonalnej agencji
- wykonanie infografiki samodzielnie za pomocą dostępnych w Internecie narzędzi.
Przy odrobinie zacięcia i zmysłu estetycznego z pewnością najtańsze będzie ostatnie rozwiązanie.
W tym artykule chciałbym się skupić na kilku narzędziach, które dają możliwość stworzenia infografiki za darmo. Poniżej prezentuję opis możliwości czterech, moim zdaniem najlepszych narzędzi, dzięki którym sami stworzymy infografikę.
Piktochart
Za pomocą Piktochart możemy wykonać infografikę w 4 predefiniowanych formatach (infografika, raport, banner, prezentacja). Do każdego z formatów mamy do wyboru szablony, które możemy łatwo przeglądać wg kategorii lub słów kluczowych. Tworzenie infografiki na bazie gotowych szablonów polega na przesuwaniu gotowych elementów, edycji i wstawianiu nowych. Jeżeli wśród dostępnych szablonów spotkamy taki, który odpowiada nam tematycznie, pozostaje nam jedynie podmiana danych. W przypadku tworzenia wykresów i grafów, dane źródłowe możemy łatwo zaimportować z arkuszy Excel lub plików w formacie CSV. Edytor jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, i z pewnością każdy, kto kiedykolwiek korzystał z jakiegokolwiek, nawet prostego edytora grafiki, z łatwością sobie poradzi. Przygotowaną przez nas infografikę możemy osadzić na stronie za pomocą wygenerowanego kodu bądź zapisać do pliku JPEG lub PNG (w darmowej wersji grafika będzie posiadała nałożony znak wodny). Gotową infografiką możemy się także podzielić z innymi za pomocą najpopularniejszych platform społecznościowych (Facebook, Twitter, Google+, Pinterest).
Przykładowa infografika wykonana w Piktochart
Cena:
- wersja Free z ograniczonymi możliwościami (mniejszy wybór szablonów, znak wodny Piktochart, ograniczona możliwość uploadu obrazków, niska rozdzielczość eksportowanych obrazków)
- wersja Pro - 29$/mc lub 169$/rok
Adres:
Infogr.am
Wzrost pkb na przestrzeni lat - Create Infographics
Infografika wykonana w Infogr.am
Rejestracja w Infogr.am przebiega błyskawicznie - wystarczy posiadanie konta w Google+ lub Facebooku i możemy zalogować się jednym kliknięciem. W wersji darmowej mamy możliwość utworzenia infografiki na jednym z 6 proponowanych szablonów. Większość operacji wykonujemy za pomocą mechanizmu drag&drop, możemy dodawać do infografiki gotowe komponenty: wykresy, mapy, tekst, obraz, video. W porównaniu od Piktochart interfejs wydaje się być nieco uboższy, podobnie jest z ilością dostępnych opcji. Niestety w przypadku tej aplikacji nie zdziałamy wiele z wersją darmową - opcja zapisu powstałych infografik do pliku pojawia się dopiero w wersji Pro. Od poprzedniej aplikacji Infogr.am wyróżnia się dużym wyborem gotowych wykresów, które również możemy bardzo szybko tworzyć importując dane źródłowe z różnych plików. Posługując się darmową wersją będziemy mogli zachować w pamięci około 3 infografik jednocześnie. Nie ma niestety opcji zapisu grafiki do pliku, przygotowaną infografiką możemy się jedynie pochwalić przez swoje konto na Facebooku, Twitterze lub Pinterest albo skorzystać z kodu do osadzenia grafiki na stronie (iframe).
Cena:
- wersja darmowa z ograniczonymi możliwościami
- wersja Pro 18$/mc
- wersja WhiteLabel 50$/mc (pozwala na posługiwanie się narzędziem bez logo Infogr.am, umożliwia dodanie własnego logo)
Adres:
Easel.ly
W Easel.ly tworzenie infografiki zaczynamy od wyboru tła. Do wyboru mamy kilkanaście możliwości, dopasowanych do różnych typów infografik. Tworzenie infografiki odbywa się tutaj przez osadzanie na tle różnych obiektów, które pogrupowane są tematycznie (np. ludzie, mapy, ikony). Liczba dostępynch elementów jest dość duża i wydaje się, że znajdziemy tam wszystkie najpotrzebniejsze obiekty, które moglibyśmy chcieć umieścić w naszym projekcie. Poza obiektami na infografice możemy osadzać także różne inne kształty i tekst. Gotowe infografiki zapisywane są na naszym koncie. Możemy je pobrać w formacie JPG lub uzyskać bezpośredni link do infografiki. Niestety w Easel.ly nie możemy tworzyć wykresów, narzędzie to jest bardziej odpowiednie do przedstawienia ogólnej koncepcji jakiegoś tematu. Dużą wadą dla polskich użytkowników będzie na pewno czcionka, która nie obsługuje poprawnie polskich znaków.
Cena:
- darmowe
Adres:
Visual.ly
Tworzenie infografiki na podstawie danych z profili na Twitterze
Autorzy projektu podeszli do tematu infografik trochę inaczej, niż autorzy poprzednich narzędzi. Visual.ly jest platformą społecznościową dla osób tworzących infografiki. Dzieła użytkowników mogą być komentowane oraz ocenianie przez innych. Sama funkcja tworzenia infografik jest tutaj tylko dodatkiem, choć możliwości Visual.ly pod tym kątem mogą być dla niektórych wystarczające. Z opcji tworzenia infografik szczególnie zadowoleni będą wszyscy fani Social Media, ponieważ możemy łatwo utworzyć tutaj infografiki przedstawiające m.in porównanie dwóch kont Twitterowych, statystki fanpage na Facebooku (tylko tych zarządzanych przez nas) lub najważniejsze informacje dotyczące danego hashtagu na Twitterze. Bardzo ciekawą opcją jest także możliwość wygenerowania infografiki z podsumowaniem danych z Google Analytics. Do uzyskania takiej infografiki wystarczy połączenie konta Google z Visual.ly
Cena:
- darmowe
Adres:
- http://visual.ly/
- http://create.visual.ly/ (narzędzie do tworzenia infografik)
Podsumowanie
Jak widać, istnieje kilka ciekawych narzędzi, które umożliwią w prosty sposób tworzenie infografik. Najlepszym rozwiazaniem wydaje się być Piktochart, który w darmowej wersji daje naprawdę duże możliwości. A czy Wy korzystacie z narzędzi do tworzenia infografik? Jeżeli tak, napiszcie w komentarzach, z jakich, no i opiszcie swoje wrażenia.